Sylwester 2023/2024 w Świętej Katarzyny

Poniżej przedstawiamy propozycje na Sylwester 2023/2024 w różnych regionach Polski. Jeżeli chcesz, by noc sylwestrowa była niezapomniana, skorzystaj z zaproszeń na bale sylwestrowe w Świętej Katarzyny. Tutaj zaplanujesz swój Sylwester 2023/2024!

Na kolejność obiektów prezentowanych w wynikach wyszukiwania wpływ mogą mieć m.in. aktualność oferty obiektu, popularność obiektu, odpłatne pozycjonowanie. Dowiedz się więcej.

Eko Wypoczynek Kaczyn

Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 1800 zł
/usługę

Agroturystyka Łysogóry

9.7 Rewelacyjny!
Witam, Gorąco polecam agroturystykę Łysogóry :-) Rzadko się spotyka tak miłych i ciepłych gospodarzy :-) Pisząc te opinię automatycznie...
Alicja
od 40 zł
/usługę

Noclegi w okolicy Świętej Katarzyny:

Witówka Bieliny

Bieliny 9 km od Świętej Katarzyny
10 Rewelacyjny!
Polecam!!!
Ewelina Leśniak
od 300 zł
/usługę

Friland

Skorucin 9 km od Świętej Katarzyny
9.9 Rewelacyjny!
Domek niesamowicie piekny, mieliśmy okazję wraz z rodziną spędzić tam weekend i szczerze mogę polecić go każdemu. Wspaniałe widoki,...
Kacper
od 520 zł
/usługę

Sabat Na Gruszy

Gruszka 16 km od Świętej Katarzyny
Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 100 zł
/usługę

Gniazdo w parku

Grzegorzowice 20 km od Świętej Katarzyny
10 Rewelacyjny!
Cudowne miejsce, wspaniała atmosfera, niesamowity relaks i spokój. Pięknie, komfortowo i luksusowo pod każdym względem. Jestem...
Bernadeta
od 110 zł
/usługę

Noclegi Etap

Kielce 20 km od Świętej Katarzyny
9.9 Rewelacyjny!
Pokój czysty, lokalizacja super i Bardzo miła obsługa. Polecam
Krzysztof Klaja 2022-09-11
od 60 zł
/usługę

Agroturystyka Ibiza

Brzeziny 27 km od Świętej Katarzyny
9.7 Rewelacyjny!
Witam. Domek rewelacyjny , fajnie w środku zagospodarowany , kominek , świecąca gitara i kula dyskotekowa zrobiły furorę u dzieci , a...
katarzyna
od 170 zł
/usługę

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Święta Katarzyna

Święta Katarzyna to malownicza wieś położona na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, u stóp Łysicy. Podobno w miejscu dzisiejszej miejscowości istniała pogańska osada, zaś w czasach wczesnego średniowiecza mieszkali tam pustelnicy. Jeden z nich, dawny rycerz króla Jagiełły Wacławek, miał w 1399 r. wybudować drewniany kościółek pw. św. Katarzyny. Później w jego miejscu w 1478 r. biskup krakowski Jan Rzeszowski ufundował klasztor ojców bernardynów, a w XIX wieku został on przekazany bernardynkom. Właśnie wokół niego rozwinęła się osada, której nazwa pochodzi od patronki kościoła.


Położenie miejscowości jest niezwykle atrakcyjne dla turystów. Przebiegają tędy liczne szlaki, to również świetna baza wypadowa na Łysicę, najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich. Właśnie w Świętej Katarzynie powstało pierwsze schronisko turystyczne w regionie – założył je w 1910 r. twórca Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Aleksander Janowski.

Święta Katarzyna – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Okolice Gór Świętokrzyskich to miejsce na wspaniały weekendowy wyjazd – zwłaszcza w miesiącach wiosennych, letnich i wczesną jesienią. Święta Katarzyna otoczona jest lasami Puszczy Jodłowej, jest tam więc zielono niezależnie od pory roku, dzięki czemu osoby zmęczone miastem mogą wypocząć w przyjaznym otoczeniu świętokrzyskiej przyrody. Przez wieś i w jej okolicy biegnie mnóstwo szlaków, które prowadzą na teren parku narodowego, w samej miejscowości także jest sporo miejsc wartych uwagi.


Weekendowy pobyt w Świętej Katarzynie nikomu nie będzie się dłużyć, tym bardziej, że na miejscu czeka zróżnicowana baza noclegowa. Jest też kilka punktów gastronomicznych, więc nie trzeba się również martwić o posiłki. Mimo że Święta Katarzyna to niewielka miejscowość, można tam zaplanować naprawdę ciekawy pobyt.

Co warto zobaczyć w Świętej Katarzynie?

Wśród miejsc, które warto zobaczyć w Świętej Katarzynie, na pewno warto wymienić kościół i klasztor – przecież dzięki nim powstała cała osada. Zwiedzanie klasztoru jest niemożliwe, ponieważ siostry benedyktynki żyją w klauzuli, przed turystami otwarty jest natomiast kościół oraz renesansowe krużganki, gdzie znajduje się późnogotycka figura św. Katarzyny Aleksandryjskiej.


Niedaleko klasztoru znajduje się inne chętnie odwiedzane miejsce, czyli Galeria Tajemnice Klejnotów. Jest to jedno z najpiękniejszych w Polsce muzeów minerałów i skamieniałości, obejmujące ponad tysiąc okazów! Wśród eksponatów znajdują się minerały i kamienie szlachetne, zarówno w postaci nieoszlifowanej, jak też poddane obróbce. W muzeum organizowane są także pokazy szlifowania kamieni ozdobnych i szlachetnych, jednak turyści indywidualni mogą je oglądać jedynie w wakacje, ferie i długie weekendy, gdy zbierze się odpowiednio duża grupa (ok. 10 osób).


Ciekawostkę Świętej Katarzyny stanowią rozsiane tu i ówdzie kapliczki. Warto zobaczyć szczególnie XVIII-wieczną kapliczkę Janikowskich, nazywaną też kapliczką Żeromskiego. Wzniesiono ją jako kryptę grobową, jednak dzisiaj jest to już tylko pamiątka po nieistniejącym cmentarzu (zlikwidowano go w połowie XIX wieku). Wewnątrz znajduje się marmurowe epitafium wójta Wincentego Janikowskiego oraz wydrapany w tynku podpis Stefana Żeromskiego, który odwiedził to miejsce jako uczeń ze swoim szkolnym kolegą w 1882 r. Przy kapliczce Janikowskich znajdują się dwa groby – powstańca styczniowego i partyzanta z czasów drugiej wojny światowej. Przy drodze na szczyt Łysicy znajduje się jeszcze jedna kapliczka – to kapliczka św. Franciszka, przy której bije źródełko. Wierni uważają, że jego woda ma cudowne właściwości i leczy choroby oczu.

Co robić w wolnym czasie w Świętej Katarzynie?

Podczas wypoczynku w Świętej Katarzynie na pewno trzeba zdobyć Łysicę, tym bardziej że trasa nie jest ani trudna, ani długa. Poza tym wzniesienie zaliczane jest do Korony Gór Polski, co znacznie podnosi jego atrakcyjność w oczach turystów. Przy trasie na szczyt znajduje się kilka ważnych miejsc, w tym Miejsce Pamięci Narodowej ze zbiorowymi mogiłami ludzi zamordowanych przez hitlerowców. Kolejny przystanek warto zrobić przy kapliczce i źródełku św. Franciszka. Droga na Łysicę zajmuje maksymalnie godzinę, jej wysokość wynosi bowiem 612 m n.p.m.


Przez Świętą Katarzynę biegną także inne szlaki, w tym liczący 92 kilometry główny świętokrzyski szlak turystyczny im. Edmunda Massalskiego. Jest oznakowany na czerwono i prowadzi do największych atrakcji regionu, jak Święty Krzyż czy Łysica. Inną pieszą trasą jest niebieski szlak pieszy Wąchock – Cedzyna, który przebiega między innymi przez rezerwat Wykus i Góra Sieradowska czy tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kolejna warta uwagi trasa to Świętokrzyski Szlak Literacki. Święta Katarzyna znalazła się na nim dzięki Stefanowi Żeromskiemu nie tylko dlatego, że pisarz wydrapał swoje nazwisko w kapliczce Janikowskich, ale również dzięki temu, że w „Syzyfowych pracach” opisał śmierć powstańca z 1863 r. spoczywającego niedaleko kapliczki.


Wśród nowych atrakcji dla aktywnych trzeba wymienić również ścieżkę edukacyjną, dopuszczającą ruch rowerowy – jej długość to 14 kilometrów, a trasa biegnie od Nowej Słupi do Świętej Katarzyny. Co ważne, znajduje się w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego i jest drugim dostępnym dla rowerzystów szlakiem. Pierwszy prowadzi z miejscowości Huta Szklana na Święty Krzyż.

Święta Katarzyna – co najlepiej zjeść?

W Świętej Katarzynie działa kilka lokali, w których można smacznie zjeść. Restauracje oferują dania kuchni polskiej, zarówno mięsne, jak też jarskie, oraz ryby. Poza tym można tam zjeść sycące śniadania a także znakomite regionalne potrawy charakterystyczne dla Świętokrzyskiego.


Typowa dla tej części Polski kuchnia jest prosta, dominują w niej grzyby, kapusta, ziemniaki, mąka i mleko. W Świętej Katarzynie warto spróbować zup – na czele ze słynną zalewajką świętokrzyską, czyli barszczem z jajkami, kiełbasą i warzywami. Jej uboższą, bezmięsną wersją jest biedok chłopski, warto także skusić się na sezonową pokrzywiankę. Bardziej konkretną propozycję stanowią grycoki (pierogi z kaszą gryczaną) oraz męcybuły z mięsnym lub grzybowym farszem.


Cena obiadu w Świętej Katarzynie, na który składa się danie główne, to koszt od 20 zł. Za obiad dwudaniowy trzeba zapłacić około 30 zł.

Noclegi w Świętej Katarzynie

W Świętej Katarzynie dominują oferty z kategorii domki – na wybór tych ofert decydują się przede wszystkim większe grupy czy rodziny, które chcą mieć więcej przestrzeni i prywatności. Właściciele obiektów z tej kategorii starają się wyróżnić na tle konkurencji, dlatego oferują ładnie zaaranżowane wnętrza z pełnym wyposażeniem. Domi utrzymane są w rustykalnym stylu i świetnie wpisują się w krajobraz okolicy.


Baza noclegowa Świętej Katarzyny obejmuje również oferty gospodarstw agroturystycznych. Turyści mogą doświadczyć tam uroków wypoczynku na wsi, w sąsiedztwie świętokrzyskiej przyrody. Niektóre agroturystyki zapewniają kontakt ze zwierzakami, co szczególnie podoba się najmłodszym gościom.


Inne oferty noclegów w Świętej Katarzynie dotyczą obiektów z kategorii kwatery i pokoje, domy wakacyjne oraz apartamenty.

Ceny noclegów w Świętej Katarzynie

Średnia cena noclegu w Świętej Katarzynie wynosi 209 zł, jej wysokość zależy od kategorii wybranego obiektu, standardu czy oferowanych udogodnień. Najkorzystniej jest zatrzymać się w kwaterach i pokojach, wtedy koszt noclegu może wynieść od 25 zł. Oczywiście ceny noclegów nie zależą wyłącznie od kategorii, ale także od pory roku lub tygodnia, ponieważ w niektórych miejscach mogą obowiązywać cenniki weekendowe. Ceny noclegów w weekend bywają o 37% droższe od cen w dzień powszedni.


Aby znaleźć najbardziej korzystną ofertę, warto skorzystać z opcji filtrowania wyników wyszukiwania. Parametry można ustawić tak, by na szczycie listy znalazły się najtańsze obiekty. Innym sposobem jest sprawdzanie ofert rabatowych – są one wyraźnie oznaczone w portalu.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Świętej Katarzynie

Wśród udogodnień, jakich poszukują turyści, na pierwszym miejscu należy wymienić pokój z łazienką. Dzielenie prywatnej przestrzeni z innymi gośćmi dla nikogo nie jest komfortowe, podobnie jak długi poszukiwanie miejsca parkingowego – dlatego również ono wskazywane jest jako ważne kryterium wyboru oferty. Wśród innych udogodnień znalazły się dostęp do telewizji, internetu, kuchni oraz możliwość wykupienia wyżywienia w obiekcie noclegowym.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!