Sylwester 2023/2024 w Ojcowie

Poniżej przedstawiamy propozycje na Sylwester 2023/2024 w różnych regionach Polski. Jeżeli chcesz, by noc sylwestrowa była niezapomniana, skorzystaj z zaproszeń na bale sylwestrowe w Ojcowie. Tutaj zaplanujesz swój Sylwester 2023/2024!

Na kolejność obiektów prezentowanych w wynikach wyszukiwania wpływ mogą mieć m.in. aktualność oferty obiektu, popularność obiektu, odpłatne pozycjonowanie. Dowiedz się więcej.

Zajazd Wernyhora - Restauracja &...

Pieskowa Skała
9.6 Rewelacyjny!
Jesteśmy z żoną bardzo zadowoleni. Obsługa przemiła. Jedzenie bardzo dobre. Pokoje gościnne na bardzo wysokim poziomie. Ceny przystępne.
Jacek 2022-09-08
od 200 zł
/usługę

U Miodków domki całoroczne i kwatery...

Wola Kalinowska
7.2 Dobry!
Wszystko w porządku. Gospodyni miła i świetnie gotuje !!!
Anna
od 100 zł
/usługę

U Miodków domki całoroczne i kwatery...

Wola Kalinowska
7.2 Dobry!
Wszystko w porządku. Gospodyni miła i świetnie gotuje !!!
Anna
od 100 zł
/usługę

Noclegi w okolicy Ojcowa:

Kraków Balice Noclegi

Modlniczka 11 km od Ojcowa
9.7 Rewelacyjny!
Ok
Szymon
od 70 zł
/usługę

Victoria i Margaret Apartment

Kraków 17 km od Ojcowa
7.4 Dobry!
Apartament stylowo i ładnie wykończony.Czysto. Dobra lokalizacja, garaż podziemny w cenie. Niestety było również kilka szczegółów, które...
Agnieszka Sielicka-Sankowska 2023-03-09
od 599 zł
/usługę

Nocleg Spoko Kwatery pracownicze

Kraków 18 km od Ojcowa
9.6 Rewelacyjny!
Idealne miejsce dla pracowników budowlanych cisza i niska cena NIska cena telewizor w pokoju Polecam wszystkim ekipom pracowniczym
Wojtek
od 40 zł
/usługę

Dom na Brogach

Kraków 18 km od Ojcowa
opinie zablokowane
od 30 zł
/usługę

Hostel Wiktoria

Kraków 18 km od Ojcowa
9.8 Rewelacyjny!
super
Dominik Mazoń 2022-11-09
od 25 zł
/usługę

Willa Julia - Krakowskie Apartamenty

Kraków 23 km od Ojcowa
9.5 Rewelacyjny!
Super obsługa
Barbara Gastoł
od 150 zł
/usługę

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Ojców

Ojców to niewielka miejscowość leżąca w województwie małopolskim, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd. Bliska odległość Krakowa oraz Ojcowski Park Narodowy sprawiają, że turyści bardzo chętnie odwiedzają Ojców. Choć miejsc wartych odwiedzenia jest tu wiele, wszystkie położone są blisko siebie, więc choćby jednego dnia można zwiedzić całość.


Będąc w Ojcowie warto zobaczyć oryginalne formacje skalne, wśród których wyróżnia się Maczuga Herkulesa oraz Brama Krakowska. Oprócz tego godnym uwagi jest zamek, będący częścią fortyfikacji powstałych z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego a także Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Jaskinia Nietoperzowa i Jaskinia Wierzchowska.


Przez Ojcowski Park Narodowy biegnie kilka szlaków turystycznych. Niektóre z nich biegną wspólnie. Najdłuższy, czerwony, będący fragmentem Szlaku Orlich Gniazd, wiedzie dnem Doliny Prądnika.

Ojców – co warto zobaczyć?

Tym, co przyciąga turystów do Ojcowa jest przede wszystkim Ojcowski Park Narodowy. Turyści najchętniej skupiają się w rejonie Parku Zamkowego, Jaskini Łokietka, Krakowskiej Bramy, Pieskowej Skały, a więc w ciasnej Dolinie Prądnika i wzdłuż niektórych szlaków pieszych.


Planując zwiedzanie parku warto pamiętać o tym, że jest ono możliwe tylko pieszo, wyznakowanymi szlakami. Na miejscu możemy skorzystać z usług przewodnickich, które świadczy Koło Przewodników PTTK. Ojcowski Park Narodowy udostępniony jest dla ruchu turystycznego przez sześć miesięcy w roku – od połowy kwietnia do pierwszej połowy listopada. Zmotoryzowani turyści mogą korzystać z trzech parkingów, znajdujących się przy zamku w Ojcowie, w Pieskowej Skale oraz na Złotej Górze.


Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się sześć szlaków turystycznych o łącznej długości 46 kilometrów. Przecinają się one i łączą, tworząc ciekawą sieć tras, która zainteresuje zarówno doświadczonych, jak początkujących piechurów.


Wstęp na teren Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. Opłaty naliczane są jedynie za zwiedzanie obiektów turystycznych, jednak nie są one wysokie.


Co warto wiedzieć o poszczególnych obiektach? Maczuga Herkulesa to samotna skała o charakterystycznym kształcie. Jej wysokość liczy 25 metrów, stoi na innej skale, nazywanej Fortepianem. Na szczycie Maczugi ustawiono nieduży krzyż z żelaza, który upamiętnia zdobycie jej przez Leona Witka. Obecnie wspinaczka na słynną skałę jest zakazana.


Innym ciekawym miejscem jest Jaskinia Łokietka. Jak głosi legenda, właśnie w tej jaskini schronił się Władysław Łokietek uciekając przed wojskami króla Wacława II, który uratowany został przez pająka zasłaniającego otwór jaskini pajęczyną. Warto wiedzieć, że w jaskini panuje temperatura dochodząca do 7–8 °C, co oznacza, że powinniśmy odpowiednio się ubrać jeśli zdecydujemy się do niej wejść. Jaskinia czynna jest codziennie od drugiej połowy kwietnia do połowy października, jednak zwiedzać można ją wyłącznie w grupach, z przewodnikiem.


Jaskinia Ciemna to kolejne ciekawe miejsce. Usytuowana na zboczu Doliny Prądnika w masywie Góry Koronnej. Jest największą jaskinią na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ma 230 m długości oraz znajduje się na wysokości ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. W okolicy znajduje się też platforma widokowa z widokiem na Dolinę Prądnika, skałę wapienną zwaną Rękawicą lub Pięciopalcówkę. Warto wiedzieć, że w jaskini spotkać możemy nietoperze, ćmy, białe wije oraz pająki z gatunku sieciarz jaskiniowy. Wstęp wymaga opłaty oraz wynajęcia przewodnika. Jaskinia jest nieoświetlona a zwiedzający, by cokolwiek we wnętrzu widzieć, otrzymują świeczki.


Kolejne atrakcyjne miejsce, bardzo lubiane przez turystów to Brama Krakowska, czyli brama skalna złożona ze skał sięgających wysokości ok. 15 m. W okolicy Bramy znajdują się dwa wąwozy: Skałbania i Ciasne Skałki oraz słynne źródełko miłości. Na jednej ze ścian bramy umiejscowiony jest wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wypad do Ojcowa to świetny pomysł o każdej porze roku

Choć do Ojcowa możemy pojechać o każdej porze roku, warto pamiętać, że nie zawsze będziemy mogli skorzystać w pełni z uroków tego miejsca. Poza sezonem, szczególnie zimą, nie zwiedzimy np. jaskiń. Sam Ojcowski Park Narodowy również udostępniany jest dla ruchu turystycznego tylko przez sześć miesięcy w roku, w sezonie letnim.


Zimą natomiast nie spotkamy w Ojcowie tłumów turystów, możemy też skorzystać z zimowej oferty przedsiębiorców i wybrać się na przykład na kulig zakończony ogniskiem i kosztowaniem lokalnych przysmaków. Zwiedzimy też zamek.

Lokalne smaki – co zjeść w Ojcowie?

W Ojcowie, podobnie jak w innych miejscowościach położonych w Małopolsce możemy spróbować kuchni regionalnej. Przeglądając menu w wybranym przez nas lokalu zwróćmy uwagę na takie dania jak np. maczanka czy kwaśnica, natomiast pośród deserów - babkę grysikową z bakaliami, tort Sachera czy wafel przekładany kakaowym kremem, czyli Piszinger.


W kartach dań ojcowskich restauracji i knajp znajdziemy też takie pozycje jak żurek czy schab po ojcowsku oraz oczywiście pstrąga z lokalnej hodowli. Pstrągi wędzone i grillowane, z wypiekanym na miejscu pieczywem. A do tego wino z tutejszych winnic. Brzmi smakowicie. A według licznych opinii, również tak smakuje.


Cena obiadu w Ojcowie dla jednej osoby to koszt średnio 20 zł. Chcąc zjeść obiad składający się z zupy i drugiego dania z dodatkami trzeba wydać około 30 zł lub więcej. Wiele zależy od rodzaju zamówienia oraz lokalu, na który się zdecydujemy.

Noclegi w Ojcowie

Ojców posiada dość rozbudowaną bazę turystyczną. Znajdziemy tam noclegi z kategorii: agroturystyka, kwatery i pokoje, domki, zajazdy, apartamenty, hotele oraz internaty i schroniska.


Turyści poszukując miejsca noclegowego najczęściej pytają o obiekty z kategorii: agroturystyka oraz kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.

Ceny noclegów w Ojcowie

Cena za nocleg w Ojcowie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet 30 zł. Średnia cena noclegu w Ojcowie wynosi 75 zł.


Warto jednak pamiętać o tym, że ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Właśnie z tego powodu ceny noclegów w weekend mogą być droższe o 19% od cen w dzień powszedni.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Ojcowie

Turyści poszukujący noclegu w Ojcowie zwracają uwagę na następujące udogodnienia: prywatna łazienka, zagwarantowane miejsce parkingowe a także telewizor w pokoju i dostęp do internetu.


Niektórzy dokonując rezerwacji pytają także o dostęp do kuchni lub możliwość skorzystania z wyżywienia. Coraz częściej pojawiają się również zapytania dotyczące lokalizacji oraz akceptację kart płatniczych.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!