Sylwester 2023/2024 w Licheniu Starym

Poniżej przedstawiamy propozycje na Sylwester 2023/2024 w różnych regionach Polski. Jeżeli chcesz, by noc sylwestrowa była niezapomniana, skorzystaj z zaproszeń na bale sylwestrowe w Licheniu Starym. Tutaj zaplanujesz swój Sylwester 2023/2024!

Na kolejność obiektów prezentowanych w wynikach wyszukiwania wpływ mogą mieć m.in. aktualność oferty obiektu, popularność obiektu, odpłatne pozycjonowanie. Dowiedz się więcej.

Dom Noclegowy 7 Dni

Licheń Stary
9.6 Rewelacyjny!
Pokoje duże czyste. Łazienka bardzo ładna czysta. Kabina prysznicowa czysta duża.
Paweł
od 80 zł
/usługę

Domki całoroczne 4D Klima + 7A

Niedźwiady Małe
Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 320 zł
/usługę

Noclegi w okolicy Lichenia Starego:

Tarasy Anastazewo

Powidz 27 km od Lichenia Starego
10 Rewelacyjny!
Nowy budynek na skarpie nad jeziorem powidzkim. Cisza, spokój, śpiew ptaków i przepiękne lasy. Jesteśmy emerytami aktywnie spędzającymi...
Jerzy 2023-05-23
od 200 zł
/usługę

Dom Wypoczynkowy Mika

Giewartów 29 km od Lichenia Starego
10 Rewelacyjny!
Bardzo polecam!!! bardzo fajny dom, bardzo czysty, wszystkie udogodnienia, blisko do jeziora. Sabina i reszta
Jerzy

365 DNI JASIA I MAŁGOSI POD JEDNYM...

Ostrowo 30 km od Lichenia Starego
Ten obiekt nie był jeszcze oceniany.
Byłeś tutaj?
od 800 zł
/usługę

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Licheń Stary

Licheń większości kojarzy się z jednym – monumentalną bazyliką, która jest celem pielgrzymek z całej Polski. Jednak miejscowość to nie tylko miejsce kultu Matki Bożej Licheńskiej, ale także miłe letnisko zlokalizowane nad wielkopolskimi jeziorami.


Historia Lichenia Starego sięga epoki kamiennej, o czym świadczą ślady ludzkich osiedli, które odkryli archeolodzy. Wiódł tędy także Szlak Bursztynowy, a handel sprzyjał rozwojowi i zasiedlaniu tej okolicy. Na pewno wiadomo, że Licheń Stary już w XV wieku miał prawa miejsce, utracił je jednak po potopie szwedzkim z powodu doznanych zniszczeń. Współcześnie rozwojowi wsi sprzyja ruch pielgrzymów, będący motorem napędowym miejscowej infrastruktury.

Licheń Stary – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Licheń Stary to idealne miejsce na weekendowy wyjazd – wyprawy warto planować w miesiącach wiosennych, letnich i wczesną jesienią, by móc aktywnie spędzić czas. Okolica wsi daje właśnie taką możliwość, miejscowość zlokalizowana jest bowiem nad brzegiem Jeziora Licheńskiego. Akwen ten łączy się z Jeziorem Pątnowskim, przez który przebiega szlak kajakowy jezior konińskich, tworzący liczącą 690 kilometrów Wielką Pętlę Wielkopolski.


Fragment w okolicy Lichenia Starego nie jest wymagający – nie trzeba martwić się płyciznami i wynikającego z tego przenoskami – dlatego mogą go przepłynąć nawet początkujący kajakarze. Największe utrudnienie stanowi wiatr, gdyż jego silniejsze podmuchy mogą przewrócić kajak. Każdy, kto podejmie wyzwanie, ma szansę przepłynąć od Noteci aż do Warty.


Jezioro Licheńskie nadaje się nie tylko dla kajakarzy, urządzono tam kąpielisko z plażą, przy której działa plac zabaw dla dzieci. Urządzono także boisko do gry w piłkę siatkową i przygotowano wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego. Co ciekawe, tamtejsze wody zawsze mają wyższą temperaturę, ponieważ podgrzewa je elektrownia Konin, stąd też obecność wielu gatunków ciepłolubnych ryb. Ich obfitość wykorzystują wędkarze, którzy chętnie odwiedzają jezioro w Licheniu Starym.

Co warto zobaczyć w Licheniu Starym?

Miejscowość słynie przede wszystkim z monumentalnej bazyliki i to ona przyciąga do Lichenia Starego turystów i pielgrzymów. Warto jednak przy tej okazji zobaczyć kilka wyjątkowych miejsc, o których wie niewiele osób. Jednym z nich jest wspomniane Jezioro Licheńskie – w jego tafli malowniczo odbija się się bryła sanktuarium. Kolejne znajduje się w centrum miejscowości i jest ukryte przed wzrokiem ciekawskich w niewielkiej kapliczce. To liczący 800 lat granitowy romański krzyż – o jego wartości świadczy fakt, iż oznaczono go na trasie Szlaku Romańskiego.


Turyści przebywający w Licheniu Starym powinni odwiedzić także Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego. Początki kolekcji sięgają 1925 r. i dotyczą historii Polski oraz emigracji. Twórca muzeum, ks. Jarzębowski, pasjonował się dziejami kraju, a tę fascynację pogłębiał fakt, iż jego dziadkiem był powstaniec styczniowy. Na zbiory składają się między innymi cenne rękopisy i inkunabuły, dzieła sztuki oraz pamiątki związane z polskimi dowódcami walczącymi w powstaniach i wojnach.


Na terenie sanktuarium w Licheniu znajduje się również kalwaria, która powstała na przestrzeni lat 70. i 80. XX wieku. To sztucznie utworzone ze skał narzutowych wzgórze, z siecią ścieżek, rzeźb i kaplic, związanych z męką Jezusa. Spacer tą trasą stanowi ważne przeżycie duchowe dla odwiedzających bazylikę pielgrzymów. Warto udać się także do źródła, którego woda słynie z wielu uzdrowień.

Bazylika w Licheniu – co warto wiedzieć?

Dzięki bazylice w Licheniu miejscowość stała się popularnym celem pielgrzymek – świątynia jest największym kościołem w kraju, ma pięć naw, a wieńczy ją ogromna kopuła. Gmach powstał ku czci Matki Bożej Bolesnej, której kult w Licheniu Starym ściąga w te strony rzesze pielgrzymów z kraju i zagranicy. Historia sanktuarium rozpoczyna się w roku 1813 podczas bitwy pod Lipskiem. Jeden z żołnierzy, Tomasz Kłossowski, gorliwie modlił się o ocalenie i doznał objawienia. Po powrocie z wojny zawiesił wizerunek Matki Boskiej w lesie grąblińskim – tam również ukazywała się Maryja, między innymi pasterzowi Michałowi Sikatce. Później obraz przeniesiono do Lichenia, gdzie znajduje się do dzisiaj.


Podczas budowy bazyliki kierowano się nie tylko tym, by stworzyć największy kościół w Polsce. Można znaleźć tam wiele symboli – do świątyni prowadzą 33 schody (wiek Jezusa w chwili śmierci), ma 365 okien (liczba dni w roku), 52 drzwi (liczba tygodni w roku) oraz 12 kolumn (liczba miesięcy). Wrażenie robi też wielkość placu przed bazyliką, gdzie może się zmieścić 250 tysięcy wiernych!


Przy bazylice wybudowano wieżę, która liczy 141,5 metra wysokości, udostępniono tam dwa tarasy widokowe – jeden znajduje się na wysokości 98 metrów, drugi na wysokości 114 metrów. Można się na nie dostać windą lub wejść schodami. Punkty widokowe czynne są od pierwszego wtorku po Świętach Wielkanocnych aż do końca października.

Noclegi w Licheniu Starym

Oferta noclegów w Licheniu Starym skierowana jest przede wszystkim do pielgrzymów. W bazie noclegowej miejscowości najwięcej propozycji dotyczy kwater i pokoi, w których może się zatrzymać nawet 5 osób. Pokoje mają z reguły własne łazienki, zdarza się także, że na miejscu oferowane jest wyżywienie. Poza tym w miejscowości działają także gospodarstwa agroturystyczne, natomiast turyści szukający wyższego standardu, mogą skorzystać z pokoi w pensjonatach lub hotelach w Licheniu.

Ceny noclegów w Licheniu Starym

Średnia cena noclegu w Licheniu Starym wynosi 56 zł – kwota zależy od kilku czynników, w tym od lokalizacji, kategorii obiektu czy jego standardu. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt może wynieść od 25 zł. Szukając atrakcyjnych cen, warto odpowiednio przefiltrować wyniki wyszukiwania, by najtańsze oferty znalazły się na szczycie listy.


Na ceny noclegów w Licheniu Starym może wpływać także wprowadzanie wyższych cen w weekendy. W takim wypadku, w porównaniu do dni powszednich, ceny wzrastają o około 19%.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Licheniu Starym

Najczęściej wybieranym udogodnieniem w Licheniu Starym jest własna łazienka. Niewiele osób chce bowiem dzielić się tą przestrzenią z innymi, obcymi wczasowiczami. Nawet poza domem ważne jest zachowanie komfortu i prywatności. Jako że Licheń jest popularnym celem wyjazdów, najszybciej rozchodzą się oferty z miejscami parkingowymi. Poza tym dla turystów liczy się również dostęp do telewizji, internetu i kuchni, a oprócz tego również możliwość wykupienia wyżywienia w obiekcie noclegowym.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!